خانه هوشمند چیست و چه آینده ای دارد؟

خانه هوشمند شامل یک اتوماسیون خانگی است که ابزارهای اصلی و مهم خانه را از طریق اینترنت به یکدیگر متصل می‌کند. در سیستم خانه‌های هوشمند مهم‌ترین بخش‌ها شامل روشنایی، سیستم تهویه خانه، سیستم گرمایشی خانه و سیستم امنیتی خانه می‌شود. تمام این بخش‌ها به وسیله اینترنت به یکدیگر متصل شده و توسط یک اتوماسیون مرکزی کنترل و اداره می‌ شوند.

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند در واقع نوعی فناوری است که به وسیله آن می‌توان کنترل بخش‌های الکترونیکی خانه را به دست گرفت. در طی این فرایند شما می‌توانید به وسیله اینترنت بخش‌های مختلف خانه را کنترل کرده و تنظیمات آن‌ها را بر اساس سلیقه خود تغییر دهید. برای این کار بخش‌هایی مانند سیستم روشنایی، گرمایشی و سرمایشی و سیستم امنیتی توسط یک نرم افزار اصلی به ترمینال اصلی متصل می‌شود. این ترمینال اطلاعات این بخش‌ها از طریق یک رابط کاربری برای کاربر ارسال می‌کند.

کاربر این اطلاعات را از طریق تبلت یا رایانه یا حتی از طریق تلفن همراه دریافت می‌کند. سپس از طریق اپلیکیشن یا برنامه های اصلی برای کنترل و تنظیم بخش‌های مختلف خانه اقدام می‌کند. تمامی این فرآیند از طریق اینترنت انجام می‌شود. در نتیجه نیازی نیست که کاربر حتماً در خانه یا نزدیک خانه حضور داشته باشد و می‌تواند از راه دور و یا حتی یک کشور دیگر بخش‌های مختلف خانه خود را کنترل کند.

خانه هوشمند چیست و چه آینده ای دارد؟

آینده خانه هوشمند و فواید استفاده از آن

خانه هوشمند با هدف کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی اطلاعات وارد دنیای دیجیتال و فناوری شد. این سیستم توانایی بالایی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات دارد و شما می‌توانید به تعداد اعضای خانه و یا حتی افراد مورد اعتماد از این فناوری استفاده کنید. این در حالی است که این سیستم یک بار در یک منزل و خانه نصب می‌شود و توسط مالکان خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به همین دلیل می‌تواند باعث صرفه جویی زیادی در مصرف انرژی مانند سوخت های فسیلی و برق شود و تأثیرات مثبتی روی محیط زیست خواهد داشت. این فناوری همچنین در بخش درامد و ارزش نیز توانسته است در سال های اخیر رشد قابل قبولی داشته باشد. در حالی که ارزش استفاده از سیستم های خانه هوشمند در سال ۲۰۱۳ چیزی حدود ۵٫۷ میلیارد دلار بود در سال ۲۰۲۰ این سرمایه گذاری به چیزی در حدود ۱۲٫۸ میلیارد دلار رسیده است. این به این معنی است که شرکت های زیادی در این زمینه سرمایه گذاری کرده‌اند.

خانه هوشمند در راستای اهداف خود فواید زیاد را تعریف کرده است و این فواید به خوبی چشم انداز و آینده این فناوری را تحت شعاع قرار داده و استقبال از این فناوری در سال های اخیر رشد قابل قبولی داشته است.

 برخی از فواید خانه هوشمند شامل موارد زیر می‌شود:

  • بهینه سازی سیستم های گرمایشی و سرمایشی در منازل مسکونی از طریق کنترل و مانیتورینگ از راه دور
  • بهینه سازی و کنترل سیستم های روشنایی و برق منازل از طریق اینترنت و با استفاده از فناوری خانه هوشمند و در نتیجه کاهش مصرف برق
  • بهبود امنیت خانه ها با استفاده از سیستم های هوشمند امنیتی و استفاده از فناوری خانه هوشمند و کنترل از راه دور و در نتیجه بالا بردن ضریب امنیت خانه ها و ویلاها
  • کنترل، ادغام و یکپارچه‌سازی سیستم های صوتی و تصویری خانگی تحت یک شبکه هوشمند توسط فناوری خانه هوشمند
  • ایجاد امنیت و بهبود ساختار خانه‌هایی که افراد سالمند و یا معلول دارند. نظارت و مانیتورینگ آن‌ها در تمامی ساعات شبانه روز و دریافت اطلاعات سلامتی و حیاتی آن‌ها توسط سیستم های مانیتورینگ و کنترل از راه دور خانه هوشمند.
  • مراقبت از نوزادان، ردیابی و کنترل دسترسی آن‌ها به بخش‌های مختلف خانه با استفاده از سیستم نظارتی و مانیتورینگ خانه هوشمند
  • کنترل کیفیت هوای داخل خانه و دسترسی از راه دور به سیستم تهویه و تصفیه هوای خانه ها به وسیله این فناوری.
  • ایجاد یک آشپزخانه مدرن و کنترل موجود یخچال‌ها، ایجاد برنامه های آشپزی و نظارت بر پخت و پز توسط این فناوری.

 

این موارد تنهای بخش‌هایی از سیستم خانه هوشمند هستند که به راحتی می‌توانند بخش‌های مختلف خانه را تحت کنترل خود گرفته و به شما در نظارت در این بخش‌ها کمک کنند و در نتیجه شما زمان و انرژی کافی برای پیشبرد دیگر کارهای خود داشته و در زمان و هزینه‌های شما صرفه جویی مناسبی انجام خواهد شد.

یک دیدگاه ارسال کنید