خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

خانه هوشمند فناوری جدیدی است که در چند سال اخیر به ‌شدت به آن پرداخته‌ شده است. در واقع به خانه‌هایی که دستگاه‌های مورد استفاده در آن به‌وسیله اینترنت کنترل می‌شوند را خانه هوشمند می‌نامند. فرقی نمی‌کند که یک لامپ روشن شود یا ماشین لباسشویی شروع به کار کند. در این خانه‌ها می‌توان از طریق اینترنت حتی سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را نیز کنترل کرد.

فناوری خانه هوشمند چیست؟

فناوری خانه هوشمند که در برخی از کشورها با نام اتوماسیون خانگی نیز شناخته می‌شود یکی از تکنولوژی‌های نو ظهور است که با همه‌گیر شدن اینترنت، پیشرفت تکنولوژی و هوشمند شدن وسایل و تجهیزات خانه‌ها به منازل مردم راه پیدا کرده است. هدف اصلی این فناوری ایجاد آسایش، آرامش و امنیت بیشتر برای ساکنان خانه‌ها است.

در واقع با استفاده از فناوری خانه هوشمند شما کنترل دقیق‌تر و بهتری روی سیستم‌ها و وسایل خانگی دارید. وسایل داخل خانه با استفاده از اپلیکیشن هوشمند و هوش مصنوعی پیشرفته از راه دور کنترل می‌شوند. خانه هوشمند به ‌عنوان بخشی از پروژه اینترنت اشیا در دنیا شناخته می‌شود. با بهره‌گیری از این تکنولوژی شما می‌توانید اشیای پیرامون خود را به‌ وسیله ایجاد ارتباط بین آنها، از هر جایی که باشید از طریق اینترنت کنترل کنید.

خانه هوشمند چیست و چه کاربردی دارد؟

فناوری خانه هوشمند چیست؟

در فناوری خانه هوشمند شما می‌توانید بخش‌های مختلفی از خانه خود را کنترل کنید. این بخش‌ها شامل وسایل ارتباطی از قبیل تلفن و تلویزیون می شود، حتی بخش‌های تأسیساتی و بخش‌های مختلف آشپزخانه را نیز شامل می‌شود.

 برخی از بخش‌هایی که به‌وسیله اینترنت اشیا در فناوری خانه هوشمند قابل‌استفاده هستند را می‌توان شامل موارد زیر دانست:

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که به‌ وسیله فناوری خانه هوشمند می‌توان نظارت دقیقی روی آن‌ها داشت بخش روشنایی خانه است. در این سیستم شما می‌توانید از راه دور سیستم روشنایی و لامپ‌های درون خانه را کنترل کنید.

درصورتی‌که به مسافرت رفته و یا از خانه خارج‌ شده باشید می‌توانید لامپ‌های خانه را خاموش و یا روشن کنید. حتی این فناوری یک‌قدم به جلو حرکت کرده و شما می‌توانید بخش روشنایی داخل خانه را زمانی که در منزل هستید به ‌وسیله گوشی تلفن همراه تنظیم کنید.

درصورتی‌که نیاز به روشنایی کمتر و نور ملایم‌تری دارید می‌توانید به ‌راحتی و با برنامه مخصوص نور خانه خود را تنظیم کنید. همچنین می‌توانید برنامه‌‌ریزی خاصی را برای روشنایی خانه در طول شبانه‌روز تعیین کرده و از نور نمای ساختمان گرفته تا نورهای مربوط به اتاق‌خواب کودک و بخش‌های مهم خانه را به ‌راحتی در کنترل خود داشته باشید.

نکته جالب توجه اینکه از طریق اپلیکیشن حتی می توانید برنامه زمانبندی شده برای سیستم روشنایی خانه تعریف نموده و بدون نیاز به اقدام خاصی، طبق برنامه تعریف شده سیستم روشنایی در زمان‌های مورد نیاز روشن و یا خاموش شوند.

سیستم گرمایشی و سرمایشی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا در فناوری خانه هوشمند کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی از راه دور است. به ‌این ‌ترتیب شما به‌راحتی می‌توانید در زمانی که در خانه نیستید سیستم گرمایشی و سرمایشی خانه خود را تنظیم کنید تا حداقل انرژی مصرف شود.

شما می توانید چند ساعت قبل از بازگشت به منزل این سیستم‌ها را روشن و یا خاموش‌کنید تا خانه در هنگام ورود شما دمای مناسبی داشته باشد. همچنین می‌توانید بر اساس برنامه‌ریزی از طریق اپلیکیشن، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی خانه را به نحوی تنظیم کنید تا مناسب‌ترین دما را بر اساس دمای مطلوب برای شما در فصل‌های مختلف برای شما محیا کند.

سیستم امنیتی هوشمند

یکی دیگر از موارد مهم فناوری خانه هوشمند در اختیار گرفتن سیستم امنیتی خانه است. شما به‌راحتی می‌توانید در مسافرت‌ها و تعطیلات سیستم نظارتی خانه خود را کنترل کنید. می‌توانید از باز شدن و بسته شدن درب‌های امنیتی مطمئن شوید. می توانید از وجود تردد در بخش‌های خاصی از خانه مطلع شوید و یا بخش‌هایی که مربوط به مراقبت از حیوانات خانگی است را فعال کنید.

آلارم ها و سنسورهای هوشمند را نظارت و کنترل کنید. حتی در صورت ورود سارقین می‌توانید سیستم امنیتی خانه را طوری تنظیم کنید که بلافاصله آژیر به صدا در آمده و یا برای شما پیام هشدار ارسال شود تا از راه دور و بدون حضور در محل به پلیس اطلاع دهید. حتی می‌توانید سیستم‌ را طوری تنظیم کنید که بین ساکنان خانه، حیوانات خانگی، همسایه‌ها و سارقین تفاوت قائل شود.

هوشمند سازی آشپزخانه و اتاق نشیمن

شما می‌توانید با استفاده از فناوری خانه هوشمند به ‌راحتی کنترل آشپزخانه و اتاق نشیمن خود را در اختیار بگیرید. زمانی که در خانه نیستید تلویزیون خود را روشن کنید تا برنامه مورد علاقه شما را به‌صورت خودکار ضبط کند. ماشین لباسشویی را روشن کنید. مایکروفر را تنظیم نموده و غذای داخل آن را گرم‌کنید تا زمانی که به منزل می‌رسید یک غذای گرم برای شما آماده باشد.  

این مثال‌ها بخشی کوچکی از این فناوری بی‌نظیر است. تمام این موارد باعث می‌شود که ساکنان خانه‌ها با آرامش بیشتری وارد خانه شوند. اساس فناوری خانه هوشمند ایجاد محیطی امن و آسایشی مناسب برای ساکنان خانه است تا به استفاده از تکنولوژی بتوانند به‌راحتی به فعالیت‌های روزانه خود رسیده و کمترین زمان و انرژی را صرف کارهای اضافی داخل خانه کنند.

یک دیدگاه ارسال کنید