مدیریت هوشمند ساختمان BMS چیست و چه فوایدی دارد؟

مدیریت هوشمند ساختمان BMS به عنوان سیستم اتوماسیون ساختمان شناخته می‌شود. این اتوماسیون در واقع یک سیستم کنترلی است که در ساختمان ها نصب می‌شود و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی از قبیل تهویه، روشنایی، سیستم های هشدار دهنده، سیستم‌های ایمنی و آتش نشانی را کنترل می‌کند. این اتوماسیون از سخت‌افزار و نرم‌افزارهای ویژه‌ای ساخته شده است.

مدیریت هوشمند ساختمان BMS چیست؟

مدیریت هوشمند ساختمان BMS یک سیستم هوشمند است که کنترل بخش‌های مختلف ساختمان را بر عهده می گیرد. با استفاده از این سیستم به عنوان مثال شما می‌توانید دمای بخش های مختلف ساختمان را در ساعات مختلف شبانه روز کنترل کنید. سیستم امنیتی و ایمنی ساختمان را کنترل کرده و هشدارهای لازم را ارسال کنید. هدف اصلی این سیستم مکانیزه کردن فرآیندهای مختلف ساختمان‌ها است که باعث کاهش مصرف انرژی و مدیریت هوشمند انرژی می‌شود. استفاده درست از این سیستم می‌تواند تا ۴۰ درصد در مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها را مدیریت کند.شاید در نگاه اول حتی متوجه این موضوع نشوید که ساختمان دارای یک سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS است؛ اما کارایی این سیستم را می‌توانید در بخش‌های مختلف مثل تهویه هوا و ایجاد دمای مناسب مشاهده کنید.در سال‌های اخیر فرایند مصرف بهینه و صرفه جوی انرژی در ساختمان ها به امری مهم تبدیل شده است. امروزه در ساختمان های اداری، فروشگاه ها، بیمارستان ها و شرکت های دولتی و خصوصی، هتل ها، رستوران‌ها و تالارها از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS به خوبی استفاده می‌شود. با توجه به کارایی این سیستم ما شاهد استفاده از این سیستم در آپارتمان های بزرگ و حتی منازل شخصی نیز هستیم.

نحوه عملکرد مدیریت هوشمند ساختمان BMS در ساختمان ها

مدیریت هوشمند ساختمان BMS چیست و چه فوایدی دارد؟

نحوه عملکرد سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS ساده است. در بخشی از ساختمان کنترل پنل اصلی این سیستم نصب می‌شود. سپس سنسور هوشمند ویژه این سیستم در بخش‌های مورد نیاز نصب و فعال می شوند. سنسورهای نظارتی برای مشخص شدن تردد و عبور و مرور در داخل و بیرون ساختمان ها نصب می‌شود. کلید هوشمند و پریز هوشمند نیز در داخل ساختمان در بخش های مورد نیاز نصب می‌شود تا دستگاه‌های الکتریکی مصرف بهینه‌ای از انرژی داشته باشند. سیستم تردد شمار هوشمند یکی دیگر از بخش‌های سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS که در ساختمان‌های اداری و کارخانجات و هتل‌ها و غیره نصب می‌شود تا ورود خروج افراد و تردد آن‌ها مدیریت شود.

امروزه استفاده از مدیریت هوشمند ساختمان BMS باعث مدیریت هوشمند انرژی در بخش های مختلف می‌شود. این مصرف انرژی نه فقط در بخش الکتریکی که در بخش گاز و آب نیز انجام می‌شود. کنتور های آب و گاز و حتی برق را می‌توان به وسیله این سیستم هوشمند کرد تا مصرف آن‌ها بهینه شده و در نتیجه هزینه مصرف آب و گاز و گاز به شدت کاهش پیدا می‌کند

شرکت های زیادی در زمینه مدیریت هوشمند ساختمان BMS فعالیت می کنند. برند های خاص زیادی نیز در دنیا و ایران به فروش می رسد. نکته مهم در خصوص استفاده از این سیستم این است که ابزارها و سخت‌افزارهای نصب شده برای ایجاد فرآیند مدیریت هوشمند ساختمان BMS باید کارایی لازم را برای ساختمان مد نظر داشته باشند. در نتیجه شما می‌توانید با نصب یک سیستم مناسب به راحتی در مصرف انرژی و مدیریت هوشمند انرژی قدم های بزرگی بردارید و در نتیجه هزینه‌های سربار ساختمان شما تا مقدار مناسبی کاهش پیدا خواهد کرد.

یک دیدگاه ارسال کنید