مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) و بررسی عملکرد آن

مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) یک سیستم هوشمند برای بهینه‌سازی و بهره‌وری بهتر انرژی است که برای راحتی کار ساکنین ساختمان‌ها در مجتمع‌ها نصب می‌شود. این سیستم از یک رابط دیجیتال سخت افزار و یک رابط کاربری نرم‌افزاری تشکیل شده است. هدف استفاده از این سیستم مدیریت هوشمند انرژی است.

معرفی مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)

مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) که با نام سیستم مدیریت ساختمان یا همان BAS نیز شناخته می‌شود. علاوه بر اینکه بخش های مکانیکی و الکتریکی ساختمان را کنترل و مدیریت می‌کند وظیفه نظارت و بررسی قسمت‌های مختلف ساختمان به صورت لحظه‌ای را نیز دارا است. در کنار نظارت و بررسی این سیستم وظیفه کنترل و اعمال دستورات را در بخش‌های مختلف بر عهده دارد. در صورتی که ساختمان شما مجهز به سامانه مدیریت هوشمند ساختمان  (BMS)باشد، کلیه تجهیزات و سیستم‌های موجود در یک ساختمان (تهویه، روشنایی، اطفاء حریق، دوربین و سیستم‌های امنیتی) به صورت بهینه و در زمان مناسب بدون اتلاف انرژی کار می‌کنند و کافیست شما فرمان‌های متناسب با نیاز زندگی و ساختمان محل زندگی خود را برای سیستم تعریف نمایید تا این سیستم به بهترین روش ممکن مصرف انرژی را مدیریت نماید.

مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) به عنوان یک سیستم هشدار دهنده سوء عملکرد و یا خرابی دستگاه‌ها نیز شناخته می‌شود. در نرم‌افزار ایجاد شده در این سیستم به صورت برنامه تعریف شده است که در صورت بروز مشکل صاحب‌خانه، مدیر یا مسئول ساختمان را از خرابی و مشکل ایجاد شده مطلع کند. با استفاده از این سیستم مقدار هدر رفت انرژی در ساختمان‌ها به مقدار قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و درنتیجه هزینه‌های نگهداری از ساختمان‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

مزایا استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)

 • با استفاده از این سیستم خرابی‌های احتمالی دستگاه ها و تجهیزات الکتریکی و مکانیکی ساختمان به مقدار قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند.
 • شما می‌توانید بخش‌ها و تجهیزات مختلف ساختمان را از راه دور به وسیله موبایل هوشمند، تبلت یا لپ‌تاپ کنترل و بررسی نمایید.
 • این سیستم باعث افزایش عمر کارکرد دستگاه های الکتریکی و مکانیکی مختلف ساختمان می‌شود.
 • افزایش کارایی و بهینه سازی استفاده از ابزارهای مختلف در ساختمان
 • با استفاده از این سیستم شما می‌توانید امنیت، رفاه و آسایش ساختمان را افزایش داده و حتی با تنظیم بخش نورپردازی ساختمان بر زیبایی نمای داخلی و خارجی ساختمان نیز بی افزایید.

کارایی سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS)

استفاده از این سیستم باعث کنترل بهتر تجهیزات ساختمان می‌شود. درنتیجه شما می‌توانید با استفاده از الگوریتم‌های خاص و هوش مصنوعی ایجاد شده در سامانه کارایی و بهره‌وری تجهیزات ساختمان خود را افزایش دهید.

معرفی مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) و بررسی عملکرد آن

برخی از کارایی استفاده از این سیستم عبارت‌اند از:

 • کنترل طیف وسیعی از تجهیزات الکتریکی ساختمان شامل کلید هوشمند، پریز هوشمند، ترموستات هوشمند، کلید کولر هوشمند. سیستم تردد شمار هوشمند، سنسور هوشمند و غیره
 • کنترل کامل روی تجهیزات سرمایشی و گرمایشی
 • زمان‌بندی شروع به فعالیت تجهیزات مختلف ساختمان به صورت اتوماتیک بر اساس شرایط فصلی و حتی اقلیمی
 • کنترل مقدار گازهای خطرناک موجود در ساختمان و بررسی نشست گاز و دود و مواد اشتعال‌زا در ساختمان
 • از بین بردن همپوشانی‌های ایجاد شده در سیستم های سرمایشی و گرمایش برای بهینه سازی مصرف انرژی و مدیریت هوشمند انرژی
 • تنظیم شرایط دمایی بخش‌های مختلف ساختمان که باعث می‌شود بخش‌های مختلف خانه دارای دماهای مدنظر باشند. به عنوان مثال محل قرارگیری گلدان ها دارای دمای یکنواخت و مناسب در تمام فصول سال باشد.
 • تنظیم و کنترل مقدار هوای خنک داخل ساختمان که باعث می‌شود بخش های مختلف ساختمان دارای دمای هوای یکسانی باشند.
 • صرفه جویی در وقت مدیران و مراقبان ساختمان ها که باعث می‌شود فعالیت ها به صورت منظم انجام شود.
 • کنترل و نظارت بر سیستم ایمنی ساختمان که باعث می‌شود مراقبت های امنیتی ساختمان به صورت هوشمند و در ۲۴ ساعت شبانه روز بدون کوچکترین مشکل و وقفه ای انجام شود.

استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) باعث می‌شود که همه اطلاعات و کنترل‌های مربوط به ساختمان (شامل تمام ساختمان‌های اداری، هتل‌ها، ویلاها و باغ‌ها، ساختمان های مسکونی و تجاری، پارکینگ‌ها، رستوران‌ها و تالارها، اماکن ورزشی و غیره) به راحتی امکان‌پذیر باشد. در واقع یک سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن بهترین تصمیم را گرفته و واکنش سریعی نسبت به پیشامدهای احتمالی داشته باشد.

معرفی مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) و بررسی عملکرد آن

یک دیدگاه ارسال کنید