هوشمند سازی خانه و فواید آن

هوشمند سازی خانه به فناوری گفته می‌شود که با استفاده از اینترنت شما می‌توانید از راه دور و با کمک یک اپلیکیشن و یا سیستم مرکزی، بخش های مختلف خانه را کنترل کنید. شاید در نگاه اول این فناوری جالب باشد اما هنوز هم هستند افرادی که خیلی مایل به استفاده از این سیستم نیستند. در نگاه این افراد استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند و ربات‌ها خیلی ایده جالبی نیست. شاید دلیل این دیدگاه عدم شناخت کافی نسبت به مزایای هوشمند سازی خانه باشد.

هوشمند سازی خانه از ایده تا اجرا

استفاده از فناوری هوشمند سازی خانه و فواید آن

وقتی صحبت از هوشمند سازی خانه می‌شود تمام نگاه ها به سمت بخش‌های دیجیتالی خانه از قبیل سیستم صوتی و روشنایی می‌رود اما این فناوری فقط محدود به این موارد نیست. شما می‌توانید تمام بخش‌های مربوط به شستشو، پخت و پز، نظافت، یخچال، روشنایی، امنیت، حتی تجهیزاتی مانند مایکروفر را به با استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا و فناوری هوشمند سازی خانه به یکدیگر متصل کرده و از تمام آن‌ها به صورت دیجیتالی استفاده کنید.

ایده اصلی و دلیل اجرای سیستم هوشمند سازی خانه صرفه جویی در هزینه‌ها و کاهش مصرف انرژی است. بر اساس اطلاعاتی که توسط دولت آمریکا منتشر شده در خانه های امروزی چیزی حدود ۲۵ درصد از انرژی اتلاف می‌شود. حال هرچه عمر خانه و تجهیزات الکترونیکی بیشتر باشد این اتلاف انرژی بیشتر خواهد بود.

استفاده از فناوری هوشمند سازی خانه باعث می‌شود این مقدار اتلاف انرژی صورت نگیرد و در نتیجه در هزینه‌های انرژی در خانه‌ها صرفه جویی قابل توجهی انجام شود. بر اساس مطالعات انجام شده استفاده از این فناوری در کمترین حالت می‌تواند تا ۴۰ درصد هزینه های انرژی در خانه ها را کاهش دهد. این مقدار به معنی صرفه‌جویی مبلغ قابل توجهی از سرمایه مالی در ماه است. این مقدار با توجه به قیمت‌های متغیر انرژی در کشورها می‌تواند از ۴۵۰ پوند در انگلیس تا ۶۰۰ دلار در ماه آمریکا و چند صد هزار تا چند میلیون تومان در ایران باشد.

دستگاه‌هایی که می توان بر اساس تکنولوژی هوشمند سازی خانه از آن‌ها استفاده کرد

در فرایند هوشمند سازی خانه می توان از دستگاه های برقی و الکترونیکی استفاده کرد. برخی از این دستگاه‌ها ممکن است دارای قیمت اولیه بالایی باشند، اما تعداد زیادی از این دستگاه ها حتی در معمولی ترین خانه های امروزی هم یافت می‌شود. در واقع این تکنولوژی به راحتی می‌تواند دستگاه های معمولی خانه شما را از طریق اینترنت به یکدیگر متصل کرده و کنترل و نظارت بر آن‌ها را برای شما ساده تر کند.

برخی از دستگاه هایی که توسط فرایند هوشمند سازی خانه مورد استفاده قرار می گیرند عبارت‌اند از:

همان‌طور که مشاهده می‌کنید شما می‌توانید بخش‌های زیادی از خانه خود را به وسیله فرآیند هوشمند سازی خانه در اختیار خود بگیرید. با استفاده از این فرایند شما تنها با استفاده از یک تبلت، گوشی تلفن همراه، لپ‌تاپ یا حتی از طریق کنترل پنل تحت وب در هر نقطه ای از دنیا، می توانید خانه خود را تحت کنترل داشته باشید.

 فناوری هوشمند سازی خانه با استفاده از اینترنت اشیاء می‌تواند تمام نیازهای شما در خصوص کنترل و نظارت بر خانه و وسایل داخل خانه را انجام دهد. نکته قابل توجه در خصوص این وسایل این است که اکثر آن‌ها همین الان هم در خانه ها استفاده می‌شود و نیاز به هزینه مجدد برای خرید آن‌ها نیست.

 شاید در نگاه اول استفاده از سیستم های هوشمند سازی خانه سخت باشد و یا حتی در یادگیری استفاده از آن اندکی دچار دغدغه شوید، اما همین که استفاده از این سیستم را یاد بگیرید و به دفعات از آن استفاده کنید متوجه می‌شوید که چقدر این سیستم هوشمند مفید است. هوشمند سازی خانه یکی از بخش های مهم در آینده پیش روی ماست و خیلی زودتر از آنچه فکرش را کنید تمام بخش های زندگی شما در بر خواهد گرفت.

یک دیدگاه ارسال کنید